Genel

Guatr Hastalığı Tedavisi ve Belirtileri

  Genel    9 Mart 2018
Yorum Yok

Guatr Hastalığı Tedavisi ve Belirtileri

 

Troid bezinin büyümesi ile ortaya çıkan hastalığa, guatr hastalığı demekteyiz. Kendini, boyunun ön tarafında hareketli nodüllerle veya boyun altında büyük bir balon şeklinde şişme ile belli etmektedir.

İki çeşit guatr vardır. Basit olan ve nodüllü olan. Basit olan guatr’da; troid bezi fazla şişer ve rahatsızlık vericidir. İyot eksikliğinde, ergenlik çağında hormonların etkisi yüzünden ve hamilelerde sıkça görülmektedir. Genelde Karadeniz bölgesinin dağlık kesimlerinde çok miktarda bu tarz guatr hastası bulunmaktadır. Nodüllü olan Guatr’da; troid bezinin iki yanında şişlikler üzüm salkımı gibi olur. Her iki durumda tedavi ile iyileşebilen rahatsızlıklardır. Her hastalıkta olduğu gibi, erken teşhis edilirse yaşam konforu sağlanacaktır. Guatr’a yakalanmamak için, lahana, mısır ve turp az tüketilmelidir. İyotlu tuz kullanımına dikkat etmek, bol miktarda balık, taze fasulye, sarımsak, havuç ve havuç suyu tüketmek guatra iyi gelmektedir.

 

Guatr hastalığı belirtileri;

Hormonların çok çalıştığı hastalarda; ellerde titreme, kalp çarpıntısı, sinirli davranışlar, ishal, kilo alamamak ve adet düzensizlikleri görülmektedir. Hormonların az çalıştığı türünde; ellerde, saçlarda kuruma, dökülme, hareket kabiliyetinde ağırlaşma, adet düzensizlikleri ve hızlı kilo alma görülür. Herhangi bir klinikte, kandaki hormon miktarları kontrol edilerek veya ultrason sayesinde guatr tanısı konulmaktadır.

Guatr tedavisinde hormon, yeterli düzeyde salgılanmıyorsa hastaya hormon, ilaç şeklinde verilir. Fazla hormon salgılanan hastalara, hormon salgısını yavaşlatacak ilaçlar verilir ve salgı normale döndüğünde ameliyat ve radyoaktif iyot ile tedavi yapılır. Diğer hastalar ilaç tedavisi ile tedavi edilebilmektedir. Nodüllerin olduğu hastalarda, nodüllerin yemek borusunu ve soluk borusunu sıkıştırmasından dolayı ameliyat kesinlikle uygulanmaktadır. Bu hastalarda ayrıca, oluşan estetik problemler ve hormonal yapıda olan bozukluklar nedeni ile aşırı kilo veya zayıflık, kıllanma ve sivilcelenme görülmektedir. Guatr hastalığında %15-20 aralığında kanser riski vardır. Ameliyatla alınan nodüllerdeki patolojik inceleme ile kanser tanısı konulabilmektedir. Guatr ameliyatlarında,  trioid bezi iki parçalı olduğundan, iki parça çıkarılabilir veya tek parça alınabilir. Bu işlem, hastalığın çeşidine ve verdiği rahatsızlıklara göre hekim tarafından planlanmaktadır. Ameliyat sonrası %3 civarında ses tellerinde hasar olabilmektedir. Ameliyat sonrası tekrar edebilen bir hastalık olan guatr, ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabilmektedir.
  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Lütfen Disqus eklentisini kurun.

  Sponsor/Reklam

  Son Yazılar

rokettube cialis fiyat rokettube kuvvet macunu viga 50000 epimedyumlu macun maxman 4 sex izle geciktirici sprey direksiyon dersi gergedan boynuzu kamagra hap geciktirici krem