Genel

İki Şehrin Hikâyesi Roman Özeti

  Genel    3 Mart 2018
Yorum Yok

İki şehrin hikâyesi adlı bu roman Charles Dıckens tarafından yazılan ve oldukça ilgi gören bir roman olarak karşımıza çıkmaktadır. Yazarın diğer kitapları arasında en çok popüler olanlarından biri de bu kitaptır. Tarihi ve psikolojik bir roman olarak nitelendirilebilecek olan bu romanda en çok Fransız ihtilalinin izlerini görmek mümkündür. Dolayısıyla da roman içerisinde tarihi de arka planda görebilmekteyiz.

Kitapta başkahraman olarak Dr. Manette yer almaktadır. Manette aslında başarılı bir doktorken yolu hapishane ile kesişir. Ve 18 yıl boyunca hapishanede kalan Manette sonunda çıktığında, kızının evliliği ile birlikte farklı bir dünya içerisinde kendini bulmaktadır. Tüm bunlar olurken aynı zamanda Fransız ihtilali gibi tarihi bir olay gerçekleşmekte ve bu tarihi olayın izleri de elbette ki kişilere ve topluma yansımaktadır. Roman kendi hikâyesinin yanı sıra Fransız ihtilalinin yarattığı ortamı da okuyuculara ayrıntılı bir şekilde sunmaktadır. Bunu yaparken de karakterlere ayrıca özen göstermekte ve karakterlerin psikolojik çözümlerini de oldukça açık bir dille okuyucuya yansıtmaktadır.

Manette kızını kendisini zor duruma sokanlarla evlendireceğinden, oldukça ilginç ruh halleri içerisinde bulunabilmektedir. Kimi zaman sevgi dolu kimi zaman ise nefret dolu halleri dikkat çekmektedir. Aynı zamanda roman içerisinde ki diğer yan karakterlerde olaylar içerisinde oldukça etkili olmaktadır. Ve yazar bu aşamada da karakterlerin ruh hallerini inceleyerek, okuyucuya bilgiler vermekte ve olayların akışını anlatmaktadır.

: KİTAP BİLGİLERİ :

Yazar : Charles Dickens
Türü :
Roman
Orjinal ismi : 
A Tale of Two Cities

: KİTAP KAPAĞI :
  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Lütfen Disqus eklentisini kurun.

  Sponsor/Reklam

  Son Yazılar

rokettube cialis fiyat rokettube kuvvet macunu viga 50000 epimedyumlu macun maxman 4 sex izle geciktirici sprey direksiyon dersi gergedan boynuzu kamagra hap geciktirici krem