Yerli

PARDUS SAVUNMA SANAYİSİNDE KULLANILACAK

  Yerli    27 Ekim 2016
Yorum Yok

Pardus

HAVELSAN yerli işletim sistemimiz Pardus’un savunma sanayisinde kullanılması için çalışmaların başladığını duyurdu.Ülkemizde yerli yazılıma verilen önemin arttırılması ve yerli yazılımın daha da yaygın bir şekilde kullanılması için önemli bir adım ise geçtiğimiz ay atılmıştı. HAVELSAN ve TÜBİTAK arasında imzalanan anlaşmayla Pardus işletim sisteminin yaygınlaştırılacağını duymuştuk. Şimdi ise bu anlaşma tamamen gerçekleşmeye başladı diyebiliriz.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, AA’ya yaptığı açıklamada özetle teknoloji çözümleri geliştirmeye çalıştıklarını ve bu çözümlerle dışa bağımlılığı azaltarak yerli teknolojilerin yaygınlaşmasını istediklerini belirtti.Almış oldukları bu karar doğrultusunda TÜBİTAK tarafından geliştirilen Pardus işletim sistemi savunma sanayisinde ve havacılık sektöründe kullanılacak. Böylece yerli işletim sistemi ile, yerli yazılım ve teknolojik gelişmeler bizleri bekliyor olacak.

Bizce Pardus işletim sistemi Windows’un yapabildiği çoğu işlemi yapabilmesine karşı Windows’a göre daha basit bir görünüme sahip. Bu sayede kamu ve kurumlarda çalışan memur ve diğer çalışanların bilgisayarı daha kolay kullanmalarına imkan sağlayacak.Kendi işletim sistemimizi yaygın halde kullanmamızın güvenlik açısından ülkemize büyük bir kazanç sağlayacağını söyleyebiliriz.

 


Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Lütfen Disqus eklentisini kurun.

  Sponsor/Reklam

  Son Yazılar

rokettube cialis fiyat rokettube kuvvet macunu viga 50000 epimedyumlu macun maxman 4 sex izle geciktirici sprey direksiyon dersi gergedan boynuzu kamagra hap geciktirici krem